Czy można zmienić źródło ciepła bez zmiany decyzji środowiskowej, jeśli projektant wyrazi zgodę i dokona kwalifikacji jako nieistotna zmiana?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Chojnicki Radosław
Odpowiedzi udzielono: 17 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zadanie dotyczy budowy hali z wydzieloną częścią lakierni oraz częścią socjalną wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dla tego zamierzenia wydane zostało pozwolenie na budowę. Przed decyzją pozwolenia na budowę wydana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. W ww. decyzji środowiskowej znalazł się zapis dotyczący źródła emisji substancji do powietrza z zakładu w procesie spalania gazu ziemnego w kotłach grzewczych, nagrzewnicach oraz w palnikach gazowych (planowane: 2 centrale wentylacyjne o mocy 34,5 kW, nagrzewnice: 8 sz. po 15 kW, 4 szt. po 24 kW, 2 szt. po 30 kw, 3 kotły po 55 kW). Inwestor ma jednak w planach dokonać zmiany metody ogrzewania w całym obiekcie. Obecnie zaprojektowany jest 1 kocioł gazowy 150kW na ogrzewanie budynku socjalnego oraz wentylacji i osobny układ nagrzewnic gazowych o łącznej mocy około 150 kW rozmieszczonych po nowej hali. Nowa koncepcja zakłada to połączenie układu, zamontowanie w kotłowni kotła gazowego 300 kW jako źródła szczytowego zapotrzebowania w moc, zamiana nagrzewnic gazowych na nagrzewnice wodne oraz zamontowanie pompy ciepła odzyskującej ciepło ze spawalni. Punkt biwalentny pompy ciepła dla tak zaprojektowanego układu wynosi -2 stopnie i do takiej temperatury pompa zapewniałaby ciepło dla całego obiektu. Problem jest taki, że w ww. decyzji środowiskowej mamy zapis dotyczący nagrzewnic.

Zatem, czy można zmienić źródło ciepła bez zmiany decyzji środowiskowej, jeśli projektant wyrazi zgodę i dokona kwalifikacji jako nieistotna zmiana?

Czy jednak trzeba zmienić i decyzję środowiskową i wykonać projekt budowlany zamienny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX