Czy można zmienić pierwotną decyzję, wyłączając z opracowania teren przeznaczony pod dodatkowy budynek?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 4 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ wydał pozwolenie na budowę kilku budynków mieszkalnych. Następnie, w trakcie budowy, inwestor postanowił zmienić zamierzenie budowlane poprzez dodanie nowych budynków - pomiędzy dwa budynki wolnostojące wstawił trzeci tak, aby tworzyły one wspólny szereg. W świetle aktualnego orzecznictwa podkreśla się, że aby wydać decyzję w trybie art. 36a ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., konieczna jest tożsamość inwestycji, czyli nie jest możliwe zatwierdzanie projektem zamiennym nowych budynków, a na dodatkowe budynki należy uzyskać pozwolenie na budowę.

W jakim trybie inwestor powinien uzyskać to pozwolenie, skoro w obiegu prawnym funkcjonuje decyzja obejmująca zakresem teren, na którym chce on postawić dodatkowy budynek?

Czy można zmienić pierwotną decyzję, wyłączając z opracowania teren przeznaczony pod dodatkowy budynek (np. w trybie art. 36a pr. bud. powołując się na zmiany dot. miejscowego planu jak zmiana bilansu pow. biologicznie czynnej), a następnie wydać osobne pozwolenie na budowę dodatkowego budynku na wyłączonym z pierwotnego zakresu terenie?

Czy też należy wygasić pierwotną decyzję i udzielić pozwolenia na nowe zamierzenie obejmujące również dodatkowy budynek?

To drugie rozwiązanie spotyka się z oporem inwestorów, bo wymusza zaprojektowanie całej inwestycji np. wg nowych bardziej restrykcyjnych przepisów.

Czy może w takim przypadku zasadne jest jednak wydanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX