Czy można zmienić decyzję w zakresie istotnych odstępstw, uznając, że prawo do wydzielenia w budynku dwóch lokali mieszkalnych wynika z pierwotnej decyzji o pozwoleniu na budowę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 19 marca 2023 r.

PYTANIE

Inwestor otrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie zagrodowej z dwoma lokalami mieszkalnymi na podstawie obowiązującego wówczas planu miejscowego. W trakcie budowy nastąpiła zmiana planu miejscowego, który obecnie przewiduje na tym terenie również zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą lub bliźniaczą (nie ma już wymogu zabudowy zagrodowej), ale zawiera obostrzenie cyt. "w jednym budynku dopuszcza się jeden lokal mieszkalny". Aktualnie inwestor wystąpił o zmianę decyzji w zakresie: zmiany długości budynku (wynikającej z likwidacji wykuszy), zmiany powierzchni zabudowy budynku (likwidacja wykuszy, zmiana kształtu tarasów) oraz rezygnacji z zagrodowego charakteru zabudowy (czyli ma być to zwykła zabudowa jednorodzinna, bo nowy plan już taką dopuszcza, a inwestor uzyskał zgodę na odrolnienie). Z orzecznictwa wynika generalna zasada, że przy wydawaniu zmiany decyzji należy ocenić zgodność inwestycji z aktualnym planem miejscowym, przy czym należy mieć również na uwadze art. 36a ust. 3 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., cyt.: "W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany". Aktualny plan miejscowy nie dopuszcza możliwości wydzielania dwóch lokali w budynkach jednorodzinnych (pomijając już kwestię, że takie zapisy w planach są często unieważniane jako przekroczenie władztwa planistycznego przez gminę).

Czy w takim przypadku można zmienić decyzję w zakresie wskazanych istotnych odstępstw, uznając, że prawo do wydzielenia w budynku dwóch lokali mieszkalnych wynika z pierwotnej decyzji o pozwoleniu na budowę, a projektowane zmiany nie dotyczą tej kwestii?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX