Czy można zatwierdzić projekt robót geologicznych w sprawie rozpoznania złoża na terenie już istniejącego złoża?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 4 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy można zatwierdzić projekt robót geologicznych w sprawie rozpoznania złoża na terenie już istniejącego złoża?

Starosta w 2005 r. zatwierdził dokumentację geologiczną złoża X o pow. 1,99 ha. Przedsiębiorca, który udokumentował to złoże, wydobywał z jego części (oraz działek sąsiadujących z nim) kopalinę bez uzyskania koncesji na wydobycie, dlatego też Starosta prowadził postępowanie w sprawie ustalenia opłaty eksploatacyjnej za wydobycie kopaliny bez wymaganej koncesji. Dla złoża X nigdy nie udzielono koncesji, nie opracowano dodatku i nie rozliczono jego zasobów. Teraz nowy właściciel działek, na których udokumentowano złoże X, złożył wniosek o zatwierdzenie projektu robót geologicznych na poszukiwanie i rozpoznanie złoża Y obejmującego częściowo obszar złoża X (obszar ok. 0,67 ha). W projekcie opisano, że teren poszukiwania złoża obejmuje wschodnią część terenu złoża istniejącego, ale nie wspomniano nic o tym, że złoże X jest dzielone i powinna powstać nowa dokumentacja dla wydzielanego złoża i dodatek do dokumentacji dla złoża X (dzielonego).

Czy organ może na podstawie art. 89 ust. 1 ustawy z 9.06.2011 r. Prawo geologiczne i górnicze - dalej pr.geol. wezwać o uzupełnienie projektu o te informacje?

Czy może lepiej powołać się na § 1 ust. 2 pkt 5 lit. d rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót, których wykonywanie wymaga uzyskania koncesji, zgodnie z którym w projekcie należy określić rodzaj dokumentacji geologicznej mającej powstać w wyniku robót geologicznych?

W projekcie opisano jedynie, że w wyniku robót geologicznych powstanie dokumentacja geologiczna złoża lub inna dokumentacja w przypadku uzyskania negatywnych wyników wierceń.

Czy organ może brak tej informacji uznać za brak formalny wniosku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX