Czy można zastosować ulgę IP BOX do wynagrodzenia, w którym nie wskazano, że prawa autorskie przechodzą na nabywcę za wynagrodzeniem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dąbrowski Patryk
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik w ramach prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej świadczy na rzecz innego podmiotu usługi programistyczne. Działalność podatnika stanowi działalność badawczo-rozwojową. W ramach świadczonych usług powstaje autorskie prawo do programu komputerowego. Zgodnie z umową z kontrahentem prawa autorskie do wytworzonych w ramach świadczonych usług programów przechodzą na kontrahenta. Całość usług podatnika świadczonych na rzecz kontrahenta to działania twórcze, w wyniku których powstają utwory. Wynagrodzenie z tytułu wykonania umowy, obliczane jest jako iloczyn stawki oraz liczby przepracowanych godzin. Strony nie wyszczególniły w umowie, że przeniesienie praw autorskich do programów komputerowych następuje za wynagrodzeniem. Wskazano jedynie ogólnie wynagrodzenie z tytułu wykonania umowy.

Czy dochód z tego typu umowy stanowi kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, który uprawnia podatnika do skorzystania z ulgi IP-BOX?

Czy tak skonstruowana umowa uprawnia do wniosku, że dochód z jej tytułu osiągnięty jest dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zawartym w cenie sprzedaży usługi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX