Czy można zastosować metodę łączenia udziałów, jeżeli spółka A, w której 99% udziałów ma gmina, będzie się łączyć ze spółką B, w której ta gmina ma 100% udziałów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. (spółka A), w której 99% udziałów ma gmina a 1% związek międzygminny (którego członkiem jest gmina), będzie się łączyć z inną spółką z o.o. (spółka B), w której ta gmina ma 100% udziałów. Przejmującą będzie spółka A. W spółce A związek międzygminny ma zagwarantowane, że do liczącej od trzech do pięciu osób rady nadzorczej wchodzi dwóch członków wskazanych przez zarząd tego związku. Obecnie rada nadzorcza liczy trzech członków wskazanych przez gminę, gdyż związek nie skorzystał z ww. uprawniania, ale nawet gdyby skorzystał, nie będzie miał w radzie większości. Ponadto zarząd związku uprawniony jest do wskazywania radzie nadzorczej jednego kandydata do zarządu spółki (a więc nie wprost członka zarządu, bo ten nie musi być przez radę nadzorczą zatwierdzony, biorąc pod uwagę, że w radzie nadzorczej związek nie posiada większości). Obecnie zarząd jest dwuosobowy, przy czym jednym z jego członków jest przewodniczący związku międzygminnego, jednak w zarządzie znalazł się on jako osoba wskazana nie przez związek, lecz przez gminę. Jest to bowiem największa gmina w związku i w krótkim odstępie doprowadziła ona do wyboru tej samej osoby najpierw na przewodniczącego związku a później na członka zarządu spółki A.

Czy biorąc pod uwagę zapis art. 44a ust. 2 ustawy o rachunkowości możliwe jest zastosowanie do połączenia spółek metody łączenia udziałów?

Czy przejęcie przez spółkę A spółki B oznaczać będzie, że gmina utraci kontrolę nad spółką w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 34 ustawy?

Naszym zdaniem połączenie nie będzie skutkować utratą kontroli do kierowania polityką finansową i operacyjną spółki po jej połączeniu, nawet gdyby związek skorzystał w pełni z możliwości wskazania osób do rady nadzorczej oraz kandydata na członka zarządu. Bez znaczenia jest naszym zdaniem także fakt, że członkiem zarządu spółki jest obecny przewodniczący związku, skoro w obu jednostkach pełni funkcję z inicjatywy gminy. W konsekwencji możliwe jest zastosowanie metody łączenia udziałów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX