Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu nieściągalne wierzytelności z tytułu nieopłaconych przez klientów faktur korygujących (in plus) dotyczących błędnej stawki VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 15 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu nieściągalne wierzytelności z tytułu nieopłaconych przez klientów faktur korygujących (in plus) dotyczących błędnej stawki VAT?

Od zmiany matrycy stawek VAT w lipcu 2020 r. hurtownia sprzedawała przez rok towar ze stawką VAT 5% wskazaną przez producenta tego towaru. Po roku producent przysłał informację, że w trakcie tego okresu wystąpił o wydanie WIS i uzyskał informację, że prawidłowa stawka dla tego towaru to 23%. Przysłał hurtowni korekty do swoich faktur, które ta opłaciła i odliczyła z nich podatek naliczony. Hurtownia skorygowała też swoją sprzedaż za okres od lipca 2020 r. wystawiając ponad 1000 faktur korygujących na niewielkie kwoty dotyczące tylko różnicy VAT. Część klientów hurtowni odmówiła przyjęcia korekt i zapłaty za nie.

Czy hurtownia może uznać te należności za nieściągalne, sporządzić stosowny protokół (koszty dochodzenia roszczeń, należności) i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu, czy może nie będą one kosztem z tego względu, że dotyczą VAT, który co do zasady kosztem nie jest?

Dodam, że hurtownia skorygowała swoje rozliczenia VAT za cały rok i zapłaciła do urzędu skarbowego zaległość podatkową wraz z odsetkami. Skorygowany VAT od sprzedaży detalicznej (paragony) został wyłączony z kosztów, ponieważ nie można dochodzić jego zwrotu od nieznanych nabywców, a tym samym potraktować jako należność nieściągalną.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX