Czy można wystawiać faktury dokumentujące sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, w przypadku gdy sprzedaż była zwolniona z ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 23 grudnia 2020 r.

PYTANIE

Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju. Obrót na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących dla sprzedaży wysyłkowej (poz.36 załącznika do rozporządzenia MF z dnia 28 grudnia 2018 r.). Z przyczyn techniczno-informatycznych każde zamówienie (także dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) dokumentowane jest fakturą, mimo braku obowiązku jej wystawienia.

• Czy dobrowolne dokumentowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej fakturami w przypadku korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży wysyłkowej za pomocą kasy fiskalnej jest zgodne z przepisami ustawy o VAT?

• Co w przypadku jeżeli kontrahent po otrzymaniu towaru i faktury uświadomi sobie, że podał złe dane (dane osoby fizycznej zamiast danych firmy)? Czy nabywca może wystawić notę korygującą, a spółka jako sprzedawca po potwierdzeniu jej otrzymania może dokonać korekty pliku JPK_VAT (części ewidencyjnej)? A może powinniśmy wystawić fakturę korygującą do "0", a następnie wystawić nową fakturę na właściwe dane z NIP? Czy obydwa sposoby są niewłaściwe i w ogóle nie wolno nam dokonać korekty prowadzącej do zmiany statusu nabywcy z osoby fizycznej na podatnika posiadającego NIP (gdybyśmy nie korzystali ze zwolnienia przedmiotowego, a transakcja zostałaby udokumentowana paragonem fiskalnym bez NIP, w ogóle nie byłoby możliwe późniejsze wystawienie do niego faktury z NIP na firmę)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX