Czy można wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi niepełnosprawnemu, który nie posiada w orzeczeniu wskazania do pracy w zakładzie aktywności zawodowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brząkowski Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 19 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład aktywności zawodowej może zatrudniać osoby niepełnopsrawne ze wskazaniami do pracy w zakładzie aktywności zawodowej - odpowiedni zapis w orzeczeniu. Pracownica ze znacznym stopniem niepełnosprawności i symbolem choroby I-11 miała umowę i orzeczenie ważne do 31.03.2021 r. Umowa została przedłużona pracownicy do 31.12.2021 na podstawie art. 15 h.1.pkt 2 ustawy z 31.03.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568). W międzyczasie okazało się, że pracownica złożyła wniosek o wydanie nowego orzeczenia. Po komisji która odbyła się 30.04.2021 r. pracownica nie otrzymała jeszcze oficjalnego dokumentu, ale poinformowała, że prawdopodobnie został przyznany jej stopień umiarkowany. Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w ZAZ mogą być zatrudnione osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną.

Czy po uzyskaniu i dostarczeniu dokumentu z umiarkowanym stopniem i brakiem wskazań do zatrudnienia w ZAZ, pracodawca musi wypowiedzieć umowę o pracę? Czy pracownica sama może wypowiedzieć umowę o pracę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX