Czy można wydać pozytywną decyzję zmieniającą w zakresie charakterystycznych parametrów budynku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 12 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę budynku magazynowego w 2016 r. W międzyczasie inwestor realizował budowę innych budynku na odstawie innych decyzji o warunkach zabudowy i innych pozwoleń na budowę, ale dotyczących tego samego terenu (tych samych działek). Obecnie inwestor wystąpił o zmianę pozwolenia na budowę w zakresie charakterystycznych parametrów budynku. Obecnie inwestycja spełnia wymogi decyzji wz w zakresie samego budynku (charakterystycznych parametrów), ale ze względu na realizację innych budynków nie spełnia wskaźników powierzchniowych tzn. wskaźnika zieleni biologicznoczynnej, wskaźnika zabudowy, a także przedsięwzięcie już na tym etapie kwalifikuje się do przedsięwzięć wymagających decyzji środowiskowej (powierzchnia zabudowy magazynowej).

Czy można w tej sytuacji wydać pozytywną decyzję zmieniającą uwzględniającą treść art. 36 ust. 3 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud., stanowiącego, iż przepisy art. 32-35 pr. bud. stosuje się odpowiednio tylko do zakresu tej zmiany?

Np. wyrok WSA w Krakowie z 29.01.2020 r., II SA/Kr 1275/19 - "skoro wniosek inwestora dotyczył jedynie zmiany pozwolenia we wskazanym we wniosku zakresie, niewłaściwe byłoby wymaganie spełnienia przez organy administracji architektoniczno-budowlanej i inwestora takich samych wymagań, jak w pierwotnej procedurze o wydanie pozwolenia na budowę. W art. 36a ust. 3 pr. bud. ustawodawca wyraźnie wskazał, że art. 32-35 pr. bud. stosuje się odpowiednio jedynie do zakresu zmian. Nie jest zatem wymagane ponowne badanie kwestii całości inwestycji, a zasadne jest ograniczenie się do zakresu wyznaczonego przez zmianę".

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX