Czy można wspólnie, na zasadzie konsorcjum, ubiegać się o zawarcie umowy wyłącznie w rodzaju ratownictwo medyczne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Pietraszewska-Macheta Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 24 lipca 2018 r.

PYTANIE

Zgodnie z nowym brzmieniem u.p.r.m. od 1 kwietnia 2019 r. zmienione zostaną zasady zawierania umów na zadania związane z ratownictwem medycznym. Nowe przepisy przewidują kilka opcji w tym zakresie: 1.samodzielna realizacja umowy w całym rejonie (co w większości województw - w wyniku koncentracji dyspozytorni medycznych-oznacza teren całego województwa) przez jednego dysponenta ZRM, bez podwykonawców; 2. przez kilku dysponentów ZRM, z których jeden jest stroną umowy z NFZ, a reszta jego podwykonawcami; 3. przez kliku dysponentów, którzy wspólnie ubiegają się o zawarcie umowy z NFZ (konsorcjum).

W oparciu o jakie przepisy świadczeniodawcy mogliby stworzyć konsorcjum, jaka jest w tym rola wojewodów oraz NFZ?

Kto reprezentuje konsorcjum i jaka jest odpowiedzialność w zakresie realizacji umowy podmiotów współtworzących konsorcjum?

W myśl przepisu art. 132a ust. 1 u.ś.o.z., świadczeniodawcy mogą wspólnie ubiegać się o zawarcie i wykonywanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, której przedmiotem jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w nie mniej niż dwóch zakresach, o których mowa w art. 15 ust. 2 pkt 2-8, 10-13, 15 i 16 u.ś.o.z..

Czy należy go rozumieć w ten sposób, że utworzone konsorcjum musi ubiegać się o zawarcie umowy w dwóch zakresach wynikających z art. 15 ust. 2 u.ś.o.z.?

Czy też istnieje możliwość, aby ubiegać się o zawarcie umowy w tym jedynym zakresie, dla którego konsorcjum ma powstać, skoro takie rozwiązanie wskazuje Ministerstwo Zdrowia ?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX