Czy można w oparciu o art. 155 k.p.a. dokonać zmiany w decyzji na przetwarzanie odpadów polegającej na dostawieniu kolejnego kotła w przyzakładowej spalarni odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 15 marca 2019 r.

PYTANIE

Do starosty firma złożyła wniosek o zmianę decyzji (wydanej w oparciu o przepisy z 2014 roku) na przetwarzanie odpadów (termiczne przekształcanie odpadów) w oparciu o art. 155 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. Zmiana dotyczy instalacji wykorzystywanej do termicznego przekształcania odpadów poprzez dostawienie kolejnego kotła w przyzakładowej spalarni odpadów. Ilości odpadów poddawanych przetworzeniu i pozostałe warunki decyzji pozostają bez zmian.

Czy można zmiany decyzji w tym zakresie dokonać w oparciu o przepisy art. 155 k.p.a.?

Czy zmiany decyzji z roku 2014 należy dokonać w oparciu o art. 41a ust. 6 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o. traktując zmianę jako przypadek istotnej zmiany zezwolenia?

Czy należałoby wydać w sprawie nową decyzję respektując przepisy u.o. wraz ze zmianami, które weszły w życie w dniu 5 września 2018 r. ustawą z 20.07.2018 r. o zmianie ustawy odpadach oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.u.o.?

Jeżeli należy prowadzić postępowanie w sprawie zmiany decyzji w oparciu o art. 155 k.p.a., to czy zastosowanie ma art. 42 ust. 7 u.o. i należy je prowadzić z udziałem społeczeństwa?

Czy w tym przypadku organ powinien wystąpić do WIOŚ i komendanta Państwowej Straży Pożarnej o kontrolę instalacji przed zmianą zezwolenia na przetwarzanie odpadów?

Jeżeli należy dokonać zmiany decyzji na przetwarzanie odpadów wyłącznie w oparciu o przepisy art. 41 a ust. 6 u.o., to czy należy pominąć etap uzyskania opinii burmistrza, i jedynie wystąpić do WIOŚ i komendanta Państwowej Straży Pożarnej o kontrolę instalacji?

Wydanie nowej decyzji będzie skutkowało dla wnioskodawcy złożeniem wniosku spełniającego wszystkie wymagania określone w u.o.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX