Czy można w drodze ustawy o egzekucji w administracji obciążyć hipoteką gospodarstwo rolne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 marca 2024 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 6 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

Podopieczna OPS posiada gospodarstwo rolne o pow. 2,9722 ha przeliczeniowego, lecz go nie użytkuje od wielu lat. Zaniedbała je tak, że dom który wchodzi w skład gospodarstwa rolnego obecnie nie nadaje się do zamieszkania. Osoba ta nie zamieszkiwała i nie przebywała na terenie naszej gminy od wielu lat. Inny OPS udzielił jej schronienia w schronisku jako osobie bezdomnej i zgłosił do naszego OPS jako osobę bezdomną z ostatnim miejscem zamieszkania na pobyt stały na terenie naszej gminy od stycznia 2017 r. OPS nasz regulował należność uważając się za właściwy jako osoby bezdomnej (brak innego miejsca zamieszkania). Następnie po kilku miesiącach pobytu w schronisku osoba uległa wypadkowi uszkadzając nogę co spowodowało konieczność umieszczenia w DPS. Przebywała w DPS 6 m-cy po czym została przeniesiona do lokalu aktywizującego (mieszkania chronionego). Za pobyt w każdym z tych miejsc gmina ponosiła zastępczo opłatę, ponieważ dochody osoby liczone zgodnie z ustawą o pomocy społecznej przekroczyły 100% kryterium.

Czy w związku z tym, można w drodze ustawy o egzekucji w administracji obciążyć hipotekę posiadanego przez nią gospodarstwo rolne?

A jeżeli tak, jak powinno prawidłowo przebiegać postępowanie w tym zakresie?

Ww. osoba nie ma prawa do renty ZUS bądź z KRUS, prócz zasiłku pielęgnacyjnego z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Osoba jest w wieku przedemerytalnym i nie rokuje nadziei na uzyskanie zdolności do pracy. Uzyskała rozwód z mężem w ostatnim czasie. Dzieci przebywały w DD i rodzinach zastępczych i nie przejawiają żadnego zainteresowania losem matki. OPS nie zna ich miejsca zamieszkania prócz jednej córki, której warunki wskazują na niemożność świadczenia pomocy matce (wywiad). Brak innej bliskiej rodziny. Na ten czas nie posiada prawa do zasiłku stałego, a tym samym do ubezpieczenia zdrowotnego i nie można wydać decyzji o uprawnienia do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Sama nie przejawia dużego zainteresowania posiadanym gospodarstwem rolnym.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX