Czy można uznać, że pracodawca poprzez umieszczenie elektronicznej książki telefonicznej w wewnętrznej sieci internetowej firmy tym samym upoważnił pracowników do przetwarzania tych danych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Baranowska -Górecka Aleksandra
Odpowiedzi udzielono: 17 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy interpretować zapisy art. 29 RODO? Pracodawca zamieścił na stronie intranetowej firmy książkę telefoniczną zawierającą wyłącznie dane zatrudnionych w firmie pracowników. Działanie takie jest zgodne z przepisami i opinią wyrażoną przez Prezesa UODO w poradniku dla przedsiębiorcy: " Informacje o pracowniku takie jak np. jego imię i nazwisko, czy właśnie służbowy adres e-mail są ściśle związane z życiem zawodowym pracownika i z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych. Dane te mogą być wykorzystywane (np. udostępniane) przez pracodawcę nawet bez zgody pracownika, którego one dotyczą. Pracodawca nie może być pozbawiony możliwości ujawniania nazwisk pracowników, zajmujących określone stanowiska w ramach instytucji i pozostających w kontakcie z podmiotami zewnętrznymi – kontrahentami, klientami. Przeciwne stanowisko prowadziłoby do sparaliżowania lub poważnego ograniczenia możliwości działania pracodawcy, bez żadnego rozsądnego uzasadnienia w ochronie interesów i praw pracownika. Z tego też względu za dopuszczalne uznać także należy umieszczanie imion i nazwisk pracowników na drzwiach w zakładach pracy, na pieczątkach imiennych, pismach sporządzanych w związku z pracą oraz prezentowanie w informatorach o instytucjach i przedsiębiorstwach."

Czy biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że pracodawca poprzez umieszczenie elektronicznej książki telefonicznej w wewnętrznej sieci internetowej firmy dopuścił tym samym pracowników (upoważnił) do przetwarzania tych danych (przeglądanie jest jedną z czynności przetwarzania wymienioną w art. 4 RODO)? Czy pracownicy, którzy w związku z realizacją zadań służbowych potrzebują dostępu do danych muszą posiadać upoważnienie do przetwarzania danych (tzw. pracowniczych), o których mowa wyżej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX