Czy można uznać, że dziecko przebywa pod opieką naprzemienną obojga rodziców i przyznać ojcu świadczenie wychowawcze?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 19 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pan X złożył wniosek o świadczenie wychowawcze na syna w lipcu 2019 r. na okres zasiłkowy 2019/2021. Zgodnie z wyrokiem Sądu miejscem zamieszkania dziecka, jest każdorazowe zamieszkanie matki. Ojciec ma zasądzone alimenty i uregulowane kontakty w co drugi weekend, jeden dzień w tygodniu, połowę wakacji letnich, połowę ferii zimowych i połowę świąt.

Z uwagi na brak opieki naprzemiennej, a jedynie uregulowane kontakty tutejszego OPS wydał odmowę przyznania świadczenia, na którą Pan X odwołał się do SKO. W decyzji SKO wskazało rozważenie i ocenę sytuacji pod kątem sprawowania opieki naprzemiennej nad synem.

Podczas wywiadu Pan X oświadczył, iż syn do końca listopada 2019 r. zamieszkiwał z nim, a obecnie opieka nad dzieckiem sprawowana jest według harmonogramu, ponadto dziecko u ojca jest zameldowane, ma swój pokój i rzeczy osobiste, Pan X oprócz alimentów, ponosi inne koszty w związku z wychowaniem dziecka (kino, kręgle, prezenty, ubrania, pomoce szkolne). Ponadto matka dziecka nie pobiera żadnych świadczeń na syna.

Czy w tej sytuacji jest możliwe przyznanie Panu X świadczenia wychowawczego, w jakiej kwocie i jakim okresie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX