Czy można uznać ostateczną decyzję ZRID jako tytuł prawny do działki bez poświadczenia go stosownymi dokumentami własnościowymi, tj. wpisem do ksiąg wieczystych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dziamski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 15 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do Marszałka Województwa wpłynął wniosek Zarządu Dróg o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew kolidujących z budową ścieżki rowerowej. Działki, na których rosną wnioskowane do usunięcia drzewa, stanowią własność Skarbu Państwa, a część z nich ma nieuregulowany stan prawny. Strona oświadczyła jednak, że nieruchomości stały się własnością Gminy na podstawie ostatecznej decyzji ZRID. Zarząd Dróg nie przedłożył do wniosku stosownych dokumentów poświadczających tytuł prawny do nieruchomości poza ww. oświadczeniem. Zgodnie z art. 83b ust. 1 pkt 2 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p. wniosek winien zawierać oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością.

Czy można uznać ostateczną decyzję ZRID jako tytuł prawny do działki bez poświadczenia go stosownymi dokumentami własnościowymi, tj. wpisem do ksiąg wieczystych?

Czy można na podstawie złożonego przez stronę oświadczenia o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością pozytywnie rozpatrzyć wniosek?

Czy w przypadku ww. inwestycji, która realizowana jest na nieruchomościach, które według wypisów ksiąg wieczystych, stanowią własność Skarbu Państwa i mają nieustalony stan prawny, wniosek winien być rozpatrzony przez Marszałka Województwa, na podstawie art. 90 ust. 2 u.o.p., czy powinien on zostać przekazany według kompetencji do organu właściwego, ponieważ prowadzenie postępowań związanych z wydawaniem zezwoleń na usunięcie drzew na tych nieruchomościach niestanowiących własność Gminy nie należy do kompetencji Marszałka Województwa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX