Czy można ustanowić teren ochrony bezpośredniej, jeżeli z dokumentacji wynika, że czas migracji pionowej dla płytkiego otworu wynosi około roku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 6 lipca 2017 r.

PYTANIE

Czy można ustanowić teren ochrony bezpośredniej, jeżeli z dokumentacji wynika, że czas migracji pionowej dla płytkiego otworu wynosi około roku?

Na ujęciu znajdują się dwie studnie. Pierwsza o głębokości 19 m, dla której czas migracji pionowej zanieczyszczeń wynosi 1 rok, oraz druga o głębokości 80 m, dla której czas migracji pionowej zanieczyszczeń wynosi 35 lat. Inwestor wystąpił o wyznaczenie terenu ochrony bezpośredniej dla obu studni, argumentując, że nie ma potrzeby ustanawiania terenu ochrony pośredniej z uwagi na to, że obszar zasobowy znajduje się na terenie leśnym, terenach rolnych oraz w obrębie ośrodka. Tak też zostało to określone w przyjętej dokumentacji hydrogeologicznej (nie ma potrzeby wyznaczania strefy pośredniej, pomimo krótkiego czasu migracji zanieczyszczeń). Zgodnie z zapisami ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., teren ochrony pośredniej ujęcia wód podziemnych wyznacza się na podstawie ustaleń zawartych w dokumentacji hydrogeologicznej tego ujęcia.

Jeżeli z zatwierdzonej dokumentacji wynika, że nie ma potrzeby wyznaczania terenu ochrony pośredniej, to czy należy pominąć czas migracji zanieczyszczeń dla płytkiego otworu?

Czy można w takim przypadku wyznaczyć jedynie teren ochrony pośredniej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX