Czy można ustanowić odrębną własność lokalu osobie, która spłaciła spółdzielni zadłużenie i ponownie ustanowiono dla niej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba skorzystała z roszczenia, o jakim mowa w art. 161 ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych – dalej u.s.m., spłaciła cale zadłużenie i spółdzielnia mieszkaniowa ponownie ustanowiła na jej rzecz spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Następnie spółdzielnia odmówiła tej osobie zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu powołując się na przepis art. 11 ust. 2a u.s.m. W ocenie członka jest to błędna interpretacja, gdyż przepis ten nie ogranicza możliwości ustanowienia odrębnej własności. Dotyczy on innej sytuacji opisanej w art. 11 ust. 2 u.s.m., czyli gdy spółdzielnia przygotowuje przetarg na zbycie lokalu, do którego wygasło spółdzielcze lokatorskie prawo. Wówczas zgłoszenie roszczenia w trybie art. 16(1) u.s.m. blokuje przeniesienie odrębnej własności na osobę, która wygra przetarg.

Czy przepis art. 15 ust. 2a u.s.m. stanowi podstawę odmowy ustanowienia odrębnej własności lokalu na rzecz osoby, która uzyskała tytuł prawny na podstawie art. 161 u.s.m.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX