Czy można umorzyć postępowanie przekształceniowe bez konieczności wcześniejszego podjęcia zawieszonego postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 1 września 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ zawiesił postępowanie w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (ustawa z 29.07.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. z 2019 r. poz. 1314) - dalej u.p.p.u.w. z 2005 r.) ze względu na zgon jednego ze współużytkowników wieczystych - do dnia dzisiejszego nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe po zmarłym. Zgodnie z art. 26 ustawy z 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2022 r. poz. 1495) – dalej u.p.p.u.w. postępowania wszczęte na podstawie ustawy zmienianej w art. 16 w brzmieniu dotychczasowym i niezakończone decyzją ostateczną do dnia 31 grudnia 2018 r., umarza się, jeżeli użytkownik wieczysty lub współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę, nie złożą do dnia 31 marca 2019 r. organowi, o którym mowa w tej ustawie, oświadczenia o prowadzeniu dalszego postępowania na podstawie ustawy zmienianej w art. 16 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Czy można umorzyć postępowanie wszczęte na podstawie u.p.p.u.w. z 2005 r. bez konieczności wcześniejszego podjęcia zawieszonego postępowania?

Jaki zakreślić krąg stron postępowania - czy decyzja o umorzeniu postępowania powinna trafić tylko do osób, które złożyły wniosek o przekształcenie (były stronami postępowania do dnia zawieszenia)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX