Czy można umorzyć 50% należności z FA, czy od ostatniego umorzenia musi minąć 5 lat?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 24 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o pomoc w postępowaniu o umorzenie należności z funduszu alimentacyjnego.

Pan X w listopadzie 2019 r. złożył w tutejszym Ośrodku wniosek o umorzenie należności z FA w wysokości 50%. Wnioskiem z grudnia 2019 r. do Komornika Sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne została wysłana prośba o podanie aktualnego zestawienia operacji finansowych w sprawie egzekucji ww. w okresie 5 lat.

W odpowiedzi stwierdzono, iż Pan X miesiąc w miesiąc wywiązywał się w pełni z ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego. Zatem w myśl art. 30 ust. 1 pkt 2, spełnia on warunki do umorzenia. Zaznaczyć należy jednak, iż Panu X w 2017 r. zostało umorzone 30% należności. 20 marca br. została wydana decyzja odmawiająca umorzenia należności wobec funduszu alimentacyjnego Panu X.

Pan X odwołał się od decyzji do SKO, a SKO w swojej odpowiedzi uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji, zarzucając nam min. naruszenie zasady zaufania do władzy publicznej, wynikającej z art. 8 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256) oraz uznaniowość wydania decyzji.

Czy można Panu X umorzyć 50% należności z FA, ponieważ się wywiązuje?

Czy od ostatniego umorzenia musi minąć 5 lat, by Pan X spełnił warunek do kolejnego umorzenia?

Czy też umarzamy 20%, gdyż 30% już umorzono w 2017 r.?

Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów o tym nie wspomina. W styczniu br. przed wydaniem decyzji odmawiającej umorzenia zwracałam się z prośbą o jasną interpretację do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz do UW.

MRPiPS odpisało mi, że nie jest organem ustalającym prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, ani ustalającym wysokość należności dłużnika z tytułu ww. świadczeń w indywidualnych sprawach, ani nie posiada uprawnień do dokonywania wiążących wykładni przepisów prawa. MUW odpisał, iż jeśli już umarzać, to różnice, czyli 20%.

Bardzo proszę o wydanie wiążącej opinii prawnej w zakresie realizacji ustawy o FA

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX