Czy można uchylić decyzję kierującą do DPS na podstawie przeprowadzonych wywiadów i posiadanej dokumentacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pan (lat 34), kawaler, posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ważne do 28.02.2027 r., orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji do 31.05.2025 r. Posiada dochód w postaci zasiłku stałego z GOPS. Skierowany do Domu Pomocy Społecznej w dniu 20.12.2016 r. Był w ten czas po wypadku i wymagał umieszczenia w DPS.

Na podstawie przeprowadzonych wywiadów i posiadanej dokumentacji ustaliliśmy, że ww. łamie Regulamin DPS, nadużywa alkohol, stwarza zagrożenie dla innych (jazda rowem pod wpływem alkoholu), jest często urlopowany (od dnia 04.02.2023 r. do 19.02.2024 r. – łącznie 226 dni) do przyjaciółki zamieszkałej w oddzielnej gminie, ubiega się o wynajem mieszkania w gminie, w której jest DPS, tam ma meldunek, jest uczestnikiem interwencji Policji podczas pobytu u swojej znajomej.

Mając na uwadze powyższe, zachodzą wątpliwości co do potrzeby przebywania w DPS. W związku z czym, wystąpiliśmy z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania ze względu na marnotrawienie pomocy. Aktualnie oczekujemy na odpowiedź z DPS w sprawie zajęcia stanowiska w niniejszej sprawie.

Zgodnie z art. 54 ustawy o pomocy społecznej, osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Gmina ponosi bardzo duże opłaty ok. 6 tysięcy złotych miesięcznie. Z otrzymanych informacji wynika, że pensjonariusz w większości dni przebywa poza DPS. Naszym zdaniem, ponoszenie tak dużej odpłatności jest bezzasadne w stosunku do tego pensjonariusza.

Czy mając podejrzenie i dowody w formie pism możemy uchylić decyzję kierującą do DPS osobie, która posiada orzeczenia o znacznym st. niepełnosprawności i orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX