Czy można uchwalić plan, gdzie budynek stać będzie ślepą ścianą w odległości mniejszej niż 1,5 m od granicy działki, ale nie w samej granicy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Okoliczności: W 2000 r. dla dzierżawcy działki gminnej zostało wydane pozwolenie na budowę dla pawilonu obsługi pasażerskiej na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. W 2009 r. wojewoda stwierdził nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę z uwagi na niezgodność z decyzją o warunkach zabudowy - większa kubatura oraz odległość od granicy działki mniejsza niż 1,5 m. PINB wszczął postępowanie mające na celu doprowadzenie wykonanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem. W 2014 r. sąd nakazał dzierżawcy wydanie nieruchomości gminie. W 2008 r. został uchwalony mpzp - karta terenu - publiczny ciąg pieszy. Plan zmieniony w 2018 r., jednak przeznaczenie ternu pozostawione takie same. Miało to związek z postanowieniem konserwatora zabytków. W 2022 r. teren został wykreślony z zabytkowego układu ruralistycznego i pod koniec 2023 r. została podjęta uchwała o przystąpieniu do zmiany planu.

Pytanie: Mając na uwadze powyższe powstaje pytanie czy można uchwalić plan, gdzie budynek stać będzie ślepą ścianą w odległości mniejszej niż 1,5 m od granicy działki, ale nie w samej granicy?

Czy często spotykany w planach zapis, że 'istniejące zagospodarowanie terenu uznaje się za zgodne z planem' byłby wystarczający, żeby zalegalizować stojący tam budynek?

Budynek swoim gabarytem i kształtem wpisuje się w okoliczną zabudowę, jest w dobrym stanie technicznym pomimo nieużytkowania przez 20 lat, i z racji, że stoi w samym centrum miejscowości, chociaż nieużytkowany, wpisał się na stałe w obraz miasta.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX