Czy można traktować zamówienie jako odrębną część, której wartość nie przekracza 20% wartości zamówienia zgodnie z art. 30 ust. 4 ustawy PZP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 30 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający (Powiat) corocznie pod koniec roku przeprowadza wspólny przetarg (jako zamawiający upoważniony) na sukcesywną dostawę środków czystości (część 1) i środków do dezynfekcji, w tym rękawic (część 2) dla swoich jednostek organizacyjnych (Starostwa, Szkół, Domów Pomocy Społecznej). Takie postępowanie zamierza przeprowadzić w październiku 2021 r., a umowa obejmowałaby cały rok 2022. Obecnie Powiat realizuje również wspólny projekt partnerski z dofinansowaniem unijnym, w którym również został upoważniony przez inne podmioty (inne Powiaty) do przeprowadzenia postępowania na dostawę środków dezynfekujących oraz rękawic (wartość szacunkowa całego zamówienia nie przekracza 130 000 zł, natomiast wartość szacunkowa zamówienia dla Powiatu upoważnionego wynosi ok. 3 000 zł). Planowane było przeprowadzenie zapytania ofertowego w styczniu 2022 r. i tu pojawia się pytanie czy jeśli w październiku 2021 r. Powiat (jako zamawiający upoważniony) przeprowadzi postępowanie dla swoich jednostek organizacyjnych (w tym również dla Starostwa) na dostawę w części drugiej środków do dezynfekcji i rękawic na rok 2022, a tym samym wiedząc, że w październiku 2022 r. będzie szykował kolejny przetarg na dostawę środków do dezynfekcji na rok 2023 może w tym samym roku (2022) zastosować zapytanie ofertowe na dostawę środków do dezynfekcji i rękawic również jako zamawiający upoważniony dla siebie i Partnerów (innych Powiatów w ramach wspólnego projektu).

Czy może jednak traktować te zamówienie jako odrębną część, której wartość nie przekracza 20% wartości zamówienia zgodnie z art. 30 ust. 4 ustawy PZP?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX