Czy można traktować koszt transportu jako element ceny sprzedaży towaru?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 21 sierpnia 2006 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Problem dotyczy. sprzedaży krajowej towarów zakupionych od kontrahenta z Niemiec. Zamówione przez klienta towary są odbierane na nasze zlecenie przez przewoźnika i dostarczane bezpośrednio do klienta. Towar do momentu odbioru przez klienta jest naszą własnością. Kontrahent niemiecki wystawia fakturę za towar, przewoźnik fakturę za transport, my zaś po dostarczeniu towaru klientowi wystawiamy na naszego klienta fakturę sprzedaży, w której w jednej pozycji wyszczególniona jest cena towaru (cena odpowiadająca cenie na bazie dostawy EXW), a w oddzielnej pozycji transport. Na pozycję transport składają się koszty transportu wynikające z faktury przewoźnika oraz marża pokrywająca koszty związane z organizacją tego transportu, ryzykiem związanym z uszkodzeniem, czy zaginięciem towaru itp. Obie pozycje razem dają nam cenę towaru na bazie dostawy DDP. Rozbicie na 2 pozycje podyktowane jest koniecznością przedstawienia klientowi ceny samego towaru (co jest istotne przy ocenie konkurencyjności naszej oferty) oraz wskazania kosztów transportu uzależnionych od długości trasy.

Czy prawidłowo postąpiliśmy traktując pozycję transport jako element ceny towaru? Czy obowiązek podatkowy powstaje w dniu wystawienia faktury nie później niż 7 dnia od dostarczenia towaru?

Przyjętą praktyką jest baza dostawy DDP. Potwierdzeniem tego faktu może być brak zobowiązania klienta do odbioru towaru bezpośrednio od producenta w Niemczech, a co za tym idzie my jesteśmy właścicielami tego towaru do momentu dostarczenia go klientowi i w przypadku np. jego zaginięcie nie doszłoby do transakcji sprzedaży tego towaru finalnemu odbiorcy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX