Czy można skorzystać z ulgi na złe długi w przypadku zawarcia umowy powierniczego przelewu wierzytelności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT i dostarczaliśmy kontrahentowi towar, za który on nam sukcesywnie płacił. W pewnym momencie zaprzestał dokonywać płatności, zamknął działalność i wyrejestrował się z VAT (JDG). Pozostały nieuregulowane faktury, dla których 90 dni od terminu płatności upłynęło w IV kwartale 2022 roku, a dłużnik wyrejestrował się z VAT w 7/2023. We wrześniu 2023 zawarliśmy umowę powierniczego przelewu wierzytelności, w celu świadczenia przez powiernika na naszą rzecz usług windykacji należności. Czynności te prowadzone są w imieniu własnym powiernika, ale na nasz rachunek. Powiernik skierował sprawę o dochodzenie należności do sądu, w grudniu 2023 wydano nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym dochodzonych należności powiernikowi, brak jak na razie klauzuli wykonalności (złożono wniosek, brak odpowiedzi sądu).

Czy możemy w tej sytuacji skorzystać z ulgi na złe długi w VAT?

Jeśli tak, to czy należy to zrobić poprzez korektę deklaracji za okresy, w których upłynęło 90 dni od terminu płatności?

Czy wystawienie klauzuli wykonalności lub ewentualne późniejsze umorzenie egzekucji (np. brak majątku dłużnika) coś tu zmieni?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX