Czy można przyznać wnioskującej świadczenie pielęgnacyjne na męża ze względu na wyrok TK, sygn. akt K 38/13?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 28 maja 2020 r.

PYTANIE

Do Wójta Gminy X w dniu 15.05.2020 r. wpłynął wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego Pani Y, w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem w stopniu znacznym.

Wniosek został złożony za pośrednictwem pełnomocnika - adwokata Pana Z. Adwokat - pełnomocnik wnioskującej o świadczenie pismem przewodnim wniósł o: przyznanie Pani Y świadczenia oraz o przeprowadzenie wywiadu rodzinnego na okoliczność sprawowania opieki nad mężem. Adwokat powołuje się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13.

Osoba wnioskująca o świadczenie pielęgnacyjne oświadczyła, że rezygnuje z podjęcia zatrudnienia - Pani jest rocznik 1943 (osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym) a osoba, która wymaga opieki - mąż rocznik 1937. Niepełnosprawność małżonka wnioskującej to ustalony stopień znaczny na stałe - ustalony od daty 06.07.2013 r. a niepełnosprawność istnieje od - nie da się ustalić.

Czy w obecnym stanie prawnym, tj. w świetle ustawy o świadczeniach rodzinnych, organ powinien przyznać wnioskującej świadczenie pielęgnacyjne?

Jeśli nie, to jaką powinien przyjąć podstawę prawną, jako formę odmowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX