Czy można przyznać świadczenie rodzicielskie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 kwietnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 15 maja 2019 r.

PYTANIE

Klientka o obywatelstwie ukraińskim złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego na dziecko urodzone 08-04-2019 r.

Pani ma kartę pobytu wydaną na pobyt czasowy do 03-10-2019 r. bez adnotacji "dostęp do rynku pracy". Mąż osoby składającej wniosek posiada kartę pobytu wydaną na pobyt czasowy do dnia 03-10-2019 r. z adnotacją " dostęp do rynku pracy".

Pani wcześniej posiadała decyzję Wojewody Wielkopolskiego, udzielającą zezwolenia na pobyt czasowy i pracę do dnia 28-05-2017 r., bo była zatrudniona na terytorium RP na umowę o pracę na czas określony do dnia 28-05-2017 r. Kolejna decyzja Wojewody Wielkopolskiego udziela zezwolenia na pobyt czasowy bez dostępu do rynku pracy, gdyż klientka na tą chwilę nie jest zatrudniona, tylko przebywa na terytorium RP wraz z mężem, który posiada w Polsce zezwolenie na pobyt czasowy, w związku z wykonywaniem pracy.

Zgodnie z art. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r o świadczeniach rodzinnych świadczenia przysługują cudzoziemcom, jeżeli wynika to z wiążących RP umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym.

Na podstawie umowy między RP a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym sporządzona w Kijowie dnia 18.05.2012 r. - świadczenia w razie choroby i macierzyństwa są przyznawane i wypłacane zgodnie z ustawodawstwem i na koszt tej umawiającej się strony, na której terytorium osoba jest ubezpieczona. Świadczenia te są wypłacane za granicę w przypadku, gdy przewiduje to stosowne ustawodawstwo.

Czy można na tej podstawie przyznać klientce świadczenie rodzicielskie do 03-10-2019 r.?

Osoba ta posiada na terytorium RP uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX