Czy można przyznać prawo do świadczenia "Za Życiem"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 5 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani X złożyła wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Do wniosku Pani dołączyła zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie swojego syna albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, wystawione przez specjalistę posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.

Natomiast Pani X nie dołączyła do wniosku zaświadczenia od lekarza/położnej potwierdzające, że ww. pozostawała pod opieką medyczną, gdyż Pani doktor, u której Pani X przebywała pod opieką medyczną od 5 tygodnia ciąży zmarła na COVID-19 w miesiącu wrześniu. Gabinet był prywatny, gdzie Pani doktor prowadziła sama wszelkie rejestracje oraz dokumentację.

Po śmierci Pani doktor gabinet nie istnieje, nie ma żadnej osoby, która mogłaby udzielić informacji celem pozyskania jakiejkolwiek dokumentacji medycznej. Pani X dokonała wszelkich starań, aby uzyskać ww. zaświadczenia, bezskutecznie.

Czy w przypadku złożenia wniosku "Za Życiem" bez zaświadczenia od lekarza bądź położnej potwierdzające pozostawanie pod opieką medyczną, a posiadając dokument wystawiony przez specjalistę II stopnia w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii można przyznać Pani X prawo do świadczenia "Za Życiem"?

Adekwatnie sprawa ma również wpływ na ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi oraz do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenie dziecka.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX