Czy można przyjąć w opisanej sytuacji, że teren zakładu przemysłowego jest ujęty w system kanalizacji otwartej lub zamkniętej i w związku z tym nie musi ponosić opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład przemysłowy zajmuje teren o powierzchni 48 ha. W skład zakładu przemysłowego wchodzi 19 nieruchomości (księgi wieczyste), z których 14 ma powierzchnię powyżej 3500 m2. 7 z nich ma powyżej 70 % powierzchni nieruchomości wyłączonej z powierzchni biologicznie czynnej. Na terenie zakładu znajduje się wewnątrz zakładowy system kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz przemysłowo – deszczowej. System kanalizacji sanitarnej odprowadza ścieki sanitarne do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością miejskiej spółki. Systemem kanalizacji przemysłowo – deszczowej przez podczyszczalnie mechaniczną odprowadza ścieki przemysłowo-deszczowe 2 kolektorami do rzeki. Systemem kanalizacji deszczowej poprzez 3 kolektory odprowadzane są wody opadowe do rzeki. Na odprowadzenie wód i ścieków zakład posiada stosowne pozwolenia. Kanalizacja deszczowa oraz przemysłowo-deszczowa obejmuje przyległe nieruchomości będące kiedyś własnością zakładu, a w chwili obecnej są własnością innego podmiotu, lecz właścicielem urządzeń kanalizacyjnych jest wciąż zakład przemysłowy.

Czy można przyjąć w opisanej powyżej sytuacji, że teren zakładu przemysłowego jest ujęty w system kanalizacji otwartej lub zamkniętej i w związku z tym nie musi ponosić opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX