Czy można przyjąć, iż zmiana powierzchni w wyniku technicznych czynności geodezyjnych nie ma wpływu na wartość nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niewińska - Struszyńska Maria Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 28 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzimy postępowanie o sprzedaż udziału Skarbu Państwa wynoszącego 3/112 części w nieruchomości położonej w Łętowni na rzecz dwóch współwłaścicielek. Po sporządzeniu wykazu nieruchomości, po wydaniu zarządzenia wojewody wyrażającego zgodę na zbycie oraz po podpisaniu protokołu ustaleń - uzgodnień, niestety okazało się, iż w wyniku scalenia gruntów działka zmieniła numerowanie i powierzchnię i mamy niezgodność z naszą dokumentacją. Decyzja scaleniowa stała się ostateczna z dniem 29 września 2022 r., przy czym wycena została sporządzona na dzień 12 maja 2022 r. Zarządzenie wojewody zostało wydane w dniu 22 lipca 2022 r. (wojewoda zalecił zwiększyć wartość nieruchomości o 30%), a wykaz nieruchomości sporządzony był w sierpniu 2022 r., a więc przed uprawomocnieniem się decyzji scaleniowej. Niestety mamy protokół ustaleń - uzgodnień z 29 listopada 2022 r., a więc już po zmianach geodezyjnych działki.

Czy w związku z tym, iż powierzchnia działki uległa zmianie - została zwiększona z pow. 0,5124 ha na 0,5374 ha, w wyniku technicznych czynności geodezyjnych, jakim jest scalenie gruntów, należy zrobić aneks do protokołu prostując numerownie i powierzchnię działki, a także czy musimy zmienić cenę sprzedaży dostosowując do nowej powierzchni, która nie będzie się zgadzać z wykazem nieruchomości?

Czy można przyjąć, iż zmiana powierzchni w wyniku technicznych czynności geodezyjnych nie ma wpływu na wartość nieruchomości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX