Czy można przeprowadzić postępowanie w sprawie zmiany stanu wody na gruncie w związku z zalewaniem nieruchomości sąsiedniej, jeżeli ma ona nieuregulowany stan prawny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2014 r.

PYTANIE

Do urzędu wpłynęło pismo z prośbą o przeprowadzenie kontroli nieruchomości X i podjęcie odpowiednich działań w związku ze zmianą stanu wody na gruncie (nieruchomość Y) w wyniku podwyższenia działki, co spowodowało zalewanie nieruchomości X. Organ przeprowadził oględziny obu nieruchomości na okoliczność podejrzenia zmiany stanu wody na gruncie i kierowania wód opadowych na działkę sąsiednią. Wizja w terenie potwierdziła okoliczności zawarte w piśmie. Jednak okazało się, że zarówno nieruchomość X, jak i nieruchomość Y mają od kilkudziesięciu lat nieuregulowane stany prawne, gdyż nikt ze współwłaścicieli nieruchomości nie zatroszczył się o to, by przeprowadzić postępowania spadkowe.

Jak w takiej sytuacji organ może wszcząć postępowanie na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod., skoro nie może ustalić stron?

Czy można w jakiś sposób przymusić właścicieli do tego, by uregulowali zapisy spadkowe?

Czy po prostu poinformować ich tylko pisemnie, że dopóki nie uregulują zapisów w księgach wieczystych, postępowanie nie zostanie wszczęte?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX