Czy można podzielić nieruchomość, gdy obsługa komunikacyjna jednej z działek zostanie zapewniona z drogi nie wskazanej w mpzp i znajdującej się na terenie innej gminy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 4 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedmiotem jest dokonanie stwierdzenia zgodności wstępnego projektu podziału nieruchomości z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Działka ulegająca podziałowi zlokalizowana jest na terenie gminy miejskiej na granicy administracyjnej z gminą wiejską. W wyniku podziału, jedna z nowowydzielonych działek pozostaje bez bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Wnioskodawca określił, iż na działkach znajdujących się poza granicą administracyjną miasta zostanie ustanowiona służebność wraz z zapewnieniem dostępu do drogi publicznej znajdującej się na terenie gminy wiejskiej (brak planu miejscowego). Działka podlegająca podziałowi objęta jest obowiązującym planem miejscowym (teren 38PU), gdzie w karcie tego terenu zapisano, iż ustala się zasady obsługi w zakresie komunikacji terenów. Dla terenu 38PU ustalono obsługę komunikacyjną z dróg: wewnętrznej i publicznej znajdującej się w graniach planu miejscowego na terenie gminy miejskiej.

Czy w takim przypadku można stwierdzić zgodność wstępnego projektu podziału nieruchomości z ustaleniami planu?

Skoro obsługa komunikacyjna jednej z wydzielanych działek zostanie zapewniona z drogi nie wskazanej w planie miejscowym i znajdującej się na terenie innej gminy?

Problemowa nowo wydzielana działka nie graniczy bezpośrednio z żadną z dróg miejskich (oddzielona jest działkami stanowiącymi odrębną własność).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX