Czy można odpisać należność związaną z karą administracyjną gdy postępowanie egzekucyjne umorzono z powodu śmierci zobowiązanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kosicki Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 29 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) na podstawie art. 48a ust. 1 pkt 1 i 3, ust. 3 pkt 1 i ust. 4 w zw. z art. 46 ust. 4 pkt 1 i 4 oraz art. 46b pkt 1 i 12 ustawy z 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w zw. z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii decyzją wymierzył karę pieniężną za naruszenie obowiązku przemieszczania się. Decyzja stała się ostateczna. Wystawiony został tytuł wykonawczy i została wszczęta egzekucja administracyjna przedmiotowej kary. W trakcie postępowania egzekucyjnego zobowiązany zmarł. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 59 § 1 pkt 6 ustawy z 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – dalej u.p.e.a., który to przepis brzmiał: Postępowanie egzekucyjne umarza się: w przypadku śmierci zobowiązanego, gdy obowiązek jest ściśle związany z osobą zmarłego.

Jakie czynności powinien podjąć wierzyciel (PPIS)? Czy należy dokonać umorzenia przedmiotowej kary czy też jej odpisania? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? Czy należy wydać jakiś akt administracyjny w tej sprawie? Czy też należy ustalić spadkobierców zmarłego i dochodzić tej należności od nich?

Przykładowo przepisy ustawy z 27.08.2009 r. o finansach publicznych – dalej u.f.p., w art. 56 u.f.p. i następnych (w tym w art. 64 u.f.p.) stanowią o umorzeniu z urzędu należności decyzją przy zaistnieniu wskazanych tam przesłanek (np. osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6000 zł), ale w niniejszej sprawie to nie ta przesłanka (z art. 59 § 2 u.p.e.a.) była podstawą wydania postanowienia o umorzeniu postępowania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX