Czy można odliczyć VAT z faktur dotyczących kosztów postępowania i zastępstwa procesowego i czy zwrot kosztów zastępstwa procesowego wywoła skutki w VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 5 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. Jeden z jego kontrahentów zalegał z płatnością za fakturę, sprawa trafiła do sądu. W październiku kancelaria prowadząca sprawę w imieniu przedsiębiorcy wystawiła na niego faktury za koszty postępowania i zastępstwo procesowe ze stawką VAT 23%. Przedsiębiorca nie zapłacił za te faktury. W tym samym miesiącu wygrał sprawę w sądzie, a komornik wyegzekwował od dłużnika należność główną, odsetki oraz koszty postępowania i zastępstwa procesowego. Kwota należności głównej i odsetek została przekazana na konto przedsiębiorcy, natomiast kwota kosztów postępowania i zastępstwa procesowego została przekazana przez komornika bezpośrednio na konto kancelarii (kwota brutto z faktur).

Czy w takiej sytuacji przedsiębiorca może odliczyć VAT z faktur od kancelarii?

Czy zwrot za faktury w kwocie brutto wywołuje jakieś skutki w VAT?

Czy przedsiębiorca powinien zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę netto, czy brutto z faktur od kancelarii?

Czy pokrycie środkami dłużnika faktur za koszty postępowania i zastępstwa procesowego powinno stanowić dla przedsiębiorcy przychód w kwocie brutto?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX