Czy można odliczyć VAT przy przeniesieniu prawa do lokalu w drodze sprzedaży ekspektatywy ustanowienia odrębnej własności tego lokalu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 18 czerwca 2020 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą X podpisała umowę przeniesienia ekspektatywy odrębnej własności w formie aktu notarialnego. Umowa dotyczy lokalu użytkowego do zakupu którego w swoim imieniu, ale na rzecz X zobowiązała się osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą Y. Zobowiązanie wynika z umowy zlecenia podpisanej również w formie aktu notarialnego pomiędzy osobami X i Y. Akt notarialny sporządzony był na przeniesienie ekspektatywy odrębnej własności tylko z powodu braku wpisu do rejestru ksiąg wieczystych przedmiotowego lokalu. Podatnik X nie jest w posiadaniu innego aktu notarialnego który przenosiłby już prawo własności do lokalu a nie tylko ekspektatywę (nie będzie już takiego aktu). W pierwotnym akcie brak jest również zapisów o tym co stanie się kiedy sąd wieczystoksięgowy dokona wpisu do rejestru ksiąg wieczystych. Do ww. aktu osoba Y wystawiła fakturę VAT.

Czy osoba X może na podstawie takiej faktury odliczyć VAT przy założeniu wykorzystywania lokalu wyłącznie na cele opodatkowanej działalności gospodarczej?

W którym momencie ewentualnie osoba X będzie mogła odliczyć VAT z takiej faktury?

Czy w momencie kiedy będzie wpis do rejestru ksiąg wieczystych?

Co jeśli wpis do ksiąg wieczystych podatnik uzyska już po czasie możliwości odliczenia VAT (upłynie okres rozliczeniowy, w którym podatnik odbierze fakturę i dwa kolejne okresy rozliczeniowe)?

Czy takiej sytuacji będzie możliwe ubieganie się o prawnie skuteczny duplikat, na podstawie którego będzie prawo do odliczenia VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX