Czy można odliczać podatek VAT od refundowanych pracownikom okularów korekcyjnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 23 czerwca 2014 r.

PYTANIE

Pojawiła się interpretacja indywidualna z 17 lutego 2014 r., IPPB5/423-940/13-4/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie poruszająca kwestię możliwości odliczenia podatku VAT od refundowanych pracownikom okularów korekcyjnych. Dotychczas wydawałoby się, że zostało ugruntowane stanowisko, iż pracodawca może odliczyć podatek VAT, jeśli dysponuje fakturą wystawioną na firmę, wydatek jest związany z działalnością opodatkowaną oraz dokonuje odliczenia z zachowaniem proporcji w stosunku do zwracanej pracownikowi kwoty. W ww. interpretacji urząd przywołuje kwestię "dysponowania zakupionym towarem jak właściciel" - nie odnajdując w przypadku finansowania okularów pracownikowi tego elementu, odmówił podatnikowi prawa do odliczenia podatku od tego wydatku, jednocześnie nie znalazł również zastosowania przepisu o wykorzystywaniu nabytych okularów do działalności opodatkowanej.

Czy coś się ostatnio w tym temacie zmieniło?

Czy należy uznać powyższy przypadek za odosobniony, czy jednak powinniśmy zrewidować stosowane zasady i zaprzestać odliczania VAT od nabywanych okularów - jak to aktualnie jeszcze robimy?

Czy jednak temat nadal jest kontrowersyjny i MF nie wydało ogólnej interpretacji, a my w efekcie będziemy wciąż spotykać się z takimi wykluczającymi się wzajemnie interpretacjami urzędów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX