Czy można nie wydać decyzji w sprawie odpłatności za pobyt ojca w DPS, jeżeli zobowiązany wykaże swoją trudną sytuację zdrowotną i materialną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 9 czerwca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podczas przeprowadzania wywiadu części II ze zstępnym (synem), o którym mowa w art. 103 u.p.s. , pracownik socjalny zweryfikował dochód pana, który to przekroczył 300% kryterium osoby samotnie gospodarującej (dokładny dochód to 2.160 zł). W związku z tym wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do odpłatności za pobyt w DPS ojca pana. Pan nie wyraził zgody na podpisanie umowy w trybie art. 103 u.p.s., oraz wystąpił z wnioskiem cyt." o odstąpienie od tego postępowania", załączając swoje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności o stopniu lekkim oraz podał szereg odpłatności, do których jest zobowiązany, co uzasadniałoby jego bardzo trudna sytuację finansową i zdrowotną. Niestety organ nie może zastosować tu art. 64, gdyż literalnie wskazuje on na " wnoszącego opłatę", a pan nie jest taką osobą.

Jakie podjąć działania dalej?

Czy przeprowadzić wywiad i wydać decyzję nakładającą obowiązek ponoszenia odpłatności za DPS, dalej postępowanie egzekucyjne, etc.?

Czy umorzyć postępowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX