Czy można mówić o odmowie przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wszcząć postępowanie w sprawie wydania decyzji o odpłatności za DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 6 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

OPS prowadzi postępowanie w przedmiocie ustalenia odpłatności osoby zobowiązanej (zstępny) za pobyt osoby spokrewnionej w domu pomocy społecznej.

OPS wystosował do osoby zobowiązanej pismo, w którym:

1. Poinformował o obowiązku wynikającym z art. 60 ustawy o pomocy społecznej.

2. Zasadach naliczenia odpłatności, o której mowa w art. 61 ustawy.

3. Konsekwencjach niewyrażenia zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, a także odmowy zawarcia umowy, o której mowa w art. 103 ust. 2 ustawy.

4. Wezwał stronę do zgłoszenia się w siedzibie ośrodka w wyznaczonym dniu celem przeprowadzenia wywiadu. Natomiast w przypadku, gdyby wyznaczony termin dla strony nie byłby odpowiedni - poproszono o kontakt telefoniczny.

5. Poinformował o możliwości przeprowadzenia wywiadu w sposób zdalny (telefonicznie lub mailowo - ośrodek nie posiada danych dotyczących nr telefonu czy też adresu mailowego strony).

Pismo zostało odebrane przez partnerkę osoby zobowiązanej do odpłatności. Strona nie stawiła się w siedzibie OPS, nie skontaktowała się także z ośrodkiem.

Czy w opisanej sytuacji, można mówić o odmowie przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego, a co za tym idzie wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o odpłatności za DPS (przed wydaniem umożliwić stronie zapoznanie się ze zgromadzoną dokumentacją)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX