Czy można częściowo umorzyć postępowanie z uwagi, iż grunt nie podlega ochronie, a w części dotyczącej gruntów chronionych wydać decyzję z naliczeniem podwójnej należności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 19 sierpnia 2022 r.

PYTANIE

Starosta wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wyłączenia z produkcji rolniczej gruntu wchodzącego w skład kilku działek. Z materiału dowodowego oraz rozprawy administracyjnej wynika, iż na działkach trwają prace ziemne - jak oświadczył inwestor - prace niwelacyjne związane z przygotowaniem terenu pod eksperymentalne uprawy rolnicze. Prace prowadzone są na podstawie zgody właściciela działek na prowadzenie prac ziemnych: niwelacji działek. Warstwa humusu została zdjęta i zmagazynowana na działce. Cały zakres prac prowadzony jest w terenach oznaczonych w mpzp jako 2R - tereny rolnicze - Z podstawowym przeznaczeniem pod uprawy polowe, rolnicze użytki zielone, uprawy ogrodnicze i sady. W granicach terenów oznaczonych symbolami R w ramach przeznaczenia uzupełniającego dopuszcza się: 1) wody stojące; 2) zadrzewienia i zakrzewienia wzdłuż ciągów komunikacyjnych i cieków wodnych; 3) sieci, urządzenia i obiekty infrastruktury technicznej, dojazdy niewydzielone oraz ciągi piesze i szlaki turystyczne z zachowaniem przepisów odrębnych o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W granicach terenów R obowiązuje zakaz realizacji budynków, wiat i altan. Spółka prowadząca przedmiotową niwelację w KRD jako przedmiot działalności ma wpisane m.in. uprawa pozostałych roślin wieloletnich. Na części działek widnieją grunty niechronione (klasa IV, grunty mineralne, tereny na których nie ma urządzeń melioracji wodnych), na części natomiast znajdują się grunty podlegające ochronie. Inwestor nie wskazał, na czym ma polegać przedmiotowa uprawa. Oświadczył natomiast, że aktualnie (od lutego 2022 r.) teren niweluje pod eksperymentalne uprawy rolnicze. Obsiew planowany na jesień 2022.

Jak postąpić?

Czy częściowo umorzyć postępowanie z uwagi, iż grunt nie podlega ochronie, a w części dotyczącej gruntów chronionych wydać decyzję z naliczeniem podwójnej należności (art. 28 ust. 1 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1326) – dalej u.o.g.r.l.)?

Czy może umorzyć w całości postępowanie z uwagi na przygotowywanie terenu pod eksperymentalne uprawy rolnicze (teren w mpzp rolny)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX