Czy możliwym jest przywrócenie gruntu do produkcji rolnej po ich wyłączeniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy organ administracji architektoniczno-budowlanej może wydać decyzję zamienną dla budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz budynku gospodarczego (uzyskaną przez inwestora w oparciu o m.in.: decyzję o warunkach zabudowy działki z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną oraz decyzję naliczającą opłaty z tytułu trwałego wyłączenia z produkcji rolnej gruntów klasy LzrPsV o pow. 90 m2) po uzyskaniu przez inwestora decyzji o warunkach zabudowy na zmianę sposobu użytkowania budynku mieszkalnego i gospodarczego na w/w działce z przeznaczeniem pod zabudowę zagrodową i złożeniu wniosku o wydanie decyzji zamiennej po zakwalifikowaniu zmiany jako istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego (art. 36a ust. 5 pkt 4 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud.)?

Nadmienić należy, że inwestor jest w trakcie budowy i rozpoczął uiszczanie opłat rocznych z tytułu trwałego wyłączenia z produkcji rolnej.

Czy możliwym jest przywrócenie gruntu do produkcji rolnej po ich wyłączeniu?

Czy gmina mogła wydać decyzję o warunkach zabudowy na zmianę sposobu użytkowania budynków dla zabudowy zagrodowej po wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej dokonanym na podstawie decyzji naliczającej opłaty za wyłączenie?

Czy samą zmianę rodzaju zabudowy działki (bez przebudowy budynków) można zakwalifikować do zmiany sposobu użytkowania budynku w myśl art. 71 pr. bud.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX