Czy możliwość wypłaty wynagrodzenia przestojowego możliwa jest tylko w przypadku zamknięcia całego zakładu pracy w celu przeciwdziałania COVID-19?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamińska Agata
Odpowiedzi udzielono: 26 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy hurtownią materiałów budowlanych. Sprzedajemy klientom materiały zakupione bezpośrednio od producentów, a następnie dostarczamy na budowy. Z powodu pandemii koronowirusa i wstrzymaniu realizacji budów zmniejszył się znacząco rynek zbytu. Ilość zatrudnionych pracowników przewyższa aktualnie zapotrzebowanie. Chcielibyśmy dostosować ilość pracowników w tym okresie do zapotrzebowania na pracę, która jest uzależnione od ilości otrzymywanych zamówień.

1. Czy w związku z wyjątkową sytuacją panującą w kraju możemy zwolnić tylko część pracowników z poszczególnych działów z obowiązku świadczenia pracy (kilkunastu magazynierów, kierowców, przedstawicieli handlowych etc.) i wypłacać im wynagrodzenie przestojowe?

Pracownicy świadczący pracę otrzymaliby natomiast wynagrodzenie w standardowej wysokości.

Jeżeli taka opcja nie jest możliwa to czy jest jakaś inna możliwość ograniczenia liczby osób świadczących pracę umożliwiająca optymalizację ponoszonych przez pracodawcę kosztów w tym trudnym dla gospodarki okresie?

2. Czy możliwość wypłaty wynagrodzenia przestojowego w trybie art. 81 § 1 k.p. możliwa jest tylko w przypadku zamknięcia całego zakładu pracy w celu przeciwdziałania COVID-19?

W przypadku zamknięcia zakładu pracy niektórzy pracownicy (np. główny księgowy) będą musieli jednak nadal świadczyć pracę.

Czy jest to możliwe mimo, że zakład były zamknięty, a pozostali pracownicy otrzymywaliby tylko wynagrodzenie przestojowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX