Czy możliwe jest zlokalizowanie składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne na terenie nieposiadającym naturalnej bariery geologicznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 maja 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 6 listopada 2019 r.

PYTANIE

Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Środowiska z 30.04.2013 r. w sprawie składowisk odpadów (Dz.U. z 2013 r. poz. 523) - dalej r.s.o. składowisko odpadów lokalizuje się tak, aby miało naturalną barierę geologiczną, uszczelniającą podłoże i ściany boczne. Minimalna miąższość i wartość współczynnika filtracji k naturalnej bariery geologicznej dla składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne wynosi kolejno 1 m, oraz k ≤ 1,0 x 10-9 m/s. W miejscach, gdzie naturalna bariera geologiczna nie spełnia wymienionych warunków stosuje się sztucznie wykonaną barierę geologiczną o minimalnej miąższości 0,5 m, zapewniającą przepuszczalność nie większą niż k ≤ 1,0 x 10-9 m/s, którą wykonuje się w taki sposób, by procesy osiadania na składowisku odpadów nie mogły spowodować jej zniszczenia. Uzupełnieniem naturalnej lub sztucznej bariery geologicznej jest izolacja syntetyczna, zaprojektowana w sposób uwzględniający skład chemiczny odpadów i warunki geotechniczne składowania, izolacja syntetyczna nie może stanowić elementu stabilizacji zboczy składowiska.

Czy w świetle cytowanych przepisów możliwe jest zlokalizowanie składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne na terenie nieposiadającym naturalnej bariery geologicznej przy założeniu, że na całym terenie przyszłego składowiska zostanie utworzona sztuczna bariera z glin o miąższości 1 m i wodoprzepuszczalności k ≤ 1,0 x 10-9 m/s, dodatkowo zabezpieczona geowłókniną i geomembraną?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX