Czy możliwe jest wystąpienie przez organ meldunkowy do sądu o ustanowienie przedstawiciela osoby nieobecnej w wszczętym z urzędu postępowaniu w sprawie wymeldowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kosicki Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ meldunkowy prowadzi z urzędu dwa postępowania o wymeldowanie odpowiednio matki i córki z jednego adresu. Z dotychczas zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że zarówno jedna jak i druga osoba obecnie nie mieszkają już pod tym adresem, gdyż faktycznie przebywają za granicą. Nadal jednak posiadają klucze do mieszkania i jak wynika z informacji przesłanej poprzez e-mail przez matkę nadal w mieszkaniu mają swoje rzeczy osobiste oraz deklarują chęć powrotu do tego mieszkania. Nie wskazują jednak kiedy miałoby to nastąpić. Matka odmawia wymeldowania się, nieznane jest w tym przypadku stanowisko córki. Wiadomo, że osoby te obecnie nie przebywają pod adresem meldunkowym, a próba powiadomienia ich pocztą w potencjalnym miejscu pobytu za granicą także była nieskuteczna, gdyż korespondencja została zwrócona i załączona do akt sprawy. Jedynym śladem pozostaje zatem odpowiedź nadesłana mailem. Poza tym zgromadzony materiał wykazał również, że osoby te nie posiadały nigdy tytułu prawnego do lokalu.

Co zatem w takiej sytuacji powinien zrobić organ meldunkowy?

Czy w grę wchodzi ustanowienie kuratora dla nieobecnych uczestników postępowań?

Czy w opisanej sytuacji możliwe jest wymeldowanie tych osób, jeśli lokal nie został faktycznie przejęty przez wnioskodawcę tj. gminę, a w sądzie nie toczy się sprawa o eksmisję?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX