Czy możliwe jest wskazanie wjazdu na działkę budowlaną, która w projekcie zagospodarowania terenu została fikcyjnie podzielona?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 20 września 2022 r.
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 2 kwietnia 2020 r.

PYTANIE

Czy możliwe jest wskazanie wjazdu na działkę budowlaną, która w projekcie zagospodarowania terenu została fikcyjnie podzielona, a inwestor wskazuje planowaną lokalizację drogi publicznej, zgodną z ustaleniami planu miejscowego na tym terenie?

W obowiązującym planie miejscowym wyznaczona została droga publiczna, która przechodzić będzie przez tylną część działki inwestora. Plan ten wskazuje nieprzekraczalną linię zabudowy dla projektowanego budynku mieszkalnego (wzdłuż planowanej drogi publicznej). Natomiast od frontu działki znajduje się już istniejący budynek mieszkalny z bezpośrednim dostępem do drogi publicznej.

Czy można zatwierdzić lokalizację zjazdu w fikcyjnym miejscy (jednak zgodnie z planem miejscowym), gdy faktyczny dostęp do drogi publicznej zapewniony jest na ten moment od drugiej strony działki?

Planowana droga publiczna przechodzić będzie przez kilka działek prywatnych i łączyć się będzie z istniejącą już drogą gminną.

Czy należałoby uzyskać zgodę sąsiadów na przejazd przez ich teren?

W jaki sposób należy klasyfikować powierzchnie utwardzone i powierzchnie biologicznie czynną dla danego terenu, uwzględniając założenia planu miejscowego, czy mając na uwadze tylko stan obecny?

Jak ma się do tego definicja "dostępu do drogi publicznej" zawarta w art. 2 pkt 14 ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2020 r. poz. 293) – dalej u.p.z.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX