Czy możliwe jest włączenie terenu pokrytego geokratą do powierzchni biologicznie czynnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dziamski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 13 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o wyjaśnienie kwestii zaliczenia powierzchni dróg dojazdowych utwardzonych geokratą do terenów biologicznie czynnych. Zgodnie z § 3 pkt 22 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t. przez teren biologicznie czynny należy rozumieć teren o nawierzchni urządzonej w sposób zapewniający naturalną wegetację roślin i retencję wód opadowych, a także 50% powierzchni tarasów i stropodachów z taką nawierzchnią oraz innych powierzchni zapewniających naturalną wegetację roślin, o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2, oraz wodę powierzchniową na tym terenie. Rozważając zatem, czy dany teren może zostać wliczony do powierzchni biologicznie czynnej, kluczowe jest nie tylko ustalenie, czy użyty materiał zapewni naturalną wegetację roślin, ale także czy sposób użytkowania tej nawierzchni zapewni takie możliwości (wyrok WSA w Gdańsku z 8.06.2020 r., II SA/Gd 340/20).

Jeśli powierzchnia, o której mowa, zaprojektowana została pod drogę dojazdową, a więc pod teren, na którym będzie się odbywał codzienny ruch samochodowy, uznać należy, iż nie jest to powierzchnia zapewniająca naturalną wegetację roślin?

Nie ulega bowiem wątpliwości, że powierzchnia użytkowana jako dojazd do budynku nie zapewnia niezaburzonego i zgodnego z prawami natury rozwoju i wzrostu roślin, przecząc tym samym definicji terenu biologicznie czynnego.

Czy takie rozwiązanie spełnia wymóg § 3 pkt 22 r.w.t.?

Czy możliwe jest włączenie terenu pokrytego geokratą do powierzchni biologicznie czynnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX