Czy możliwe jest w decyzji jednoczesne przejęcie przez Skarb Państwa nieruchomości i ograniczenie sposobu korzystania z tej nieruchomości za odszkodowaniem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 16 kwietnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 11 grudnia 2018 r.

PYTANIE

Pytanie dot. wydawania przez wojewodę decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej na podstawie ustawy z 28.03.2003 r. o transporcie kolejowym - dalej u.t.k. (art. 9q u.t.k.)

1. Mapa z proponowanym przebiegiem inwestycji kolejowej obejmuje drogę publiczną, która jak wynika z wypisu z ewidencji gruntów usytuowana jest m.in. na działce należącej do kilku prywatnych właścicieli, a Zarząd Dróg i Transportu ma inny rodzaj władania (dla całości działki). Z wniosku o wydanie decyzji wynika, że ww. droga publiczna ma być przejęta na rzecz Skarbu Państwa zgodnie z art. 9o ust. 3 pkt 3a u.t.k. Przepis art. 9ya ust. 1 u.t.k., stanowi, że w przypadku, gdy realizacja inwestycji kolejowej wymaga przejścia przez tereny dróg publicznych PLK S.A. są uprawnione do ich nieodpłatnego zajęcia na czas realizacji inwestycji.

W związku z powyższym, czy jest możliwość przejęcia ww. drogi zgodnie z wnioskiem, czy jedynie nieodpłatnego zajęcia na czas realizacji inwestycji?

2. Czy na terenie drogi publicznej, możliwe jest ustalenie ograniczeń, o których mowa w art. 9s ust. 9 u.t.k., czy jedynie można ustalić nieodpłatne zajęcie na czas realizacji inwestycji – art. 9ya ust. 1 u.t.k.?

3. Czy w decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej można ustalić, że droga publiczna przejdzie na własność Skarbu Państwa, a następnie, po zrealizowaniu inwestycji, zostanie przekazana zarządcy drogi?

4. Czy możliwe jest w decyzji jednoczesne przejęcie przez Skarb Państwa nieruchomości (art. 9q ust. 1 pkt 7 u.t.k.) i ograniczenie sposobu korzystania z tej nieruchomości za odszkodowaniem (art. 9q ust. 1 pkt 8 i art. 9s ust. 9 u.t.k.)?

Wnioskodawca przewiduje przejęcie nieruchomości w związku z budową infrastruktury tunelowej. Chce natomiast jednocześnie ustanowić ograniczenia w sposobie korzystania z tej nieruchomości, o których mowa w art. 9s ust. 9 u.t.k., aby w przypadku przekazania tej nieruchomości (po zrealizowaniu inwestycji) samorządowi obowiązywały na niej ograniczenia w zakresie lokalizacji obiektów budowlanych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX