Czy możliwe jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na kontynuację odprowadzania oczyszczonych ścieków do wód płynących, jeżeli przydomowe oczyszczalnie ścieków znalazły się w granicach aglomeracji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 26 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy możliwe jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na kontynuację odprowadzania oczyszczonych ścieków do wód płynących, jeżeli przydomowe oczyszczalnie ścieków znalazły się w granicach aglomeracji?

Zespół inwestorów z kilkunastu nieruchomości uzyskał w 2011 r. pozwolenie wodnoprawne na wykonanie wylotu do cieku (wody płynącej) oraz na odprowadzanie oczyszczonych ścieków bytowych w kilkunastu przydomowych oczyszczalniach ścieków wraz z wodami opadowymi. Pozwolenie to dotyczyło wód opadowych i ścieków odprowadzanych z projektowanego osiedla indywidualnych domów jednorodzinnych w dużym mieście. W 2021 r. pozwolenie wygasło. W trakcie wydawania pozwolenia wodnoprawnego ówczesne rozporządzenie dotyczące odprowadzania wód i ścieków nie rozdzielało sytuacji z uwzględnieniem położenia na terenie aglomeracji. W pozwoleniu wodnoprawnym wskazano limity zanieczyszczeń badane na wylocie: BZT5=40mg/l, ChZT=150mg/l, zawiesina=50mg/l oraz dla wód opadowych: węgl. ropopoch=15mg/l, zawiesina=100mg/l. Obecnie lokalizacja osiedla tych osób prywatnych znajduje się na terenie aglomeracji o RLM>200 000 mieszkańców. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 12.07.2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1311) dla odprowadzanych ścieków na terenie aglomeracji wskazuje limity zanieczyszczeń z załącznika nr 3. Gdzie oprócz BZT5, ChZT i zawiesiny odprowadzane ścieki muszą spełniać kryteria w zakresie azotu i fosforu, przez co istniejące przydomowe oczyszczalnie nie mieszczą się w wymogach tego rozporządzenia.

Jak można uzyskać pozwolenie wodnoprawne w takich warunkach na dalsze użytkowanie istniejących przydomowych oczyszczalni?

Zgodnie z linią orzeczniczą dotyczącą prawa budowlanego istniejące obiekty budowlane muszą spełniać wymagania techniczne właściwe w momencie uzyskania pozwolenia na budowę (wyrok NSA z 17 września 2009 r., II OSK 1394/08, wyrok NSA z 28 stycznia 2009 r., II OSK 1663/07).

Czy w przypadku prawa wodnego również istniejące oczyszczalnie ścieków muszą spełniać wymagania przepisów z okresu wydania pozwolenia wp czy nowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX