Czy możliwe jest skorzystanie z drogi bezprzetargowej i sprzedaż na rzecz współwłaściciela lokalu udziału w prawie własności lokalu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niewińska - Struszyńska Maria Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 9 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina nabyła w drodze spadku 1/2 udziału w prawie własności lokalu oraz związany z tym udział w wieczystym prawie użytkowania nieruchomości. W KW w dziale II lokalu wpisano współwłasność gminy co do lokalu i zarazem w KW nieruchomości gruntowej wpisano związany z tym udział udział w prawie własności nieruchomości (udział w wieczystym użytkowaniu w ocenie sądu wygasł). W tej sytuacji współwłaścicielami lokalu są co do 1/2 gmina i osoba fizyczna, zaś jeżeli chodzi o prawo związane z lokalem, to gmina posiada udział w prawie własności, a osoba fizyczna udział w prawie użytkowania wieczystego do tej nieruchomości gruntowej. Wątpliwości budzi fakt, że SN w uzasadnieniu uchwały z29.10.2002 r., III CZP 47/02, stwierdził, że nabycie przez gminę w drodze spadkobrania udziału w użytkowaniu wieczystym nie prowadzi do konfuzji. Rozważane są następujące możliwości.

Czy możliwe jest skorzystanie z drogi bezprzetargowej na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 5 lub 9 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899) – dalej u.g.n. i sprzedaż na rzecz współwłaściciela lokalu udziału w prawie własności lokalu oraz ustanowienie na rzecz współwłaściciela lokalu użytkowania wieczystego na nabytym przez gminę związanego z tym prawem udziału w nieruchomości gruntowej?

Czy możliwe byłoby zniesienie współwłasności i współużytkowania wieczystego przy przyjęciu, że de facto nie doszło do konfuzji udziału w prawie wieczystego użytkowania nabytego przez gminę w drodze spadkobrania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX