Czy możliwe jest przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na osobę dorosłą, której niepełnosprawność została orzeczona po 21 roku życia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 13 października 2019 r.

PYTANIE

Zwracam się z prośbą o zajęcie stanowiska dotyczącego przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na osobę dorosłą, której niepełnosprawność została orzeczona po 21 roku życia.

Decyzją burmistrza gminy został przyznany na okres zasiłkowy 2018/2019 specjalny zasiłek opiekuńczy dla żony nad niepełnosprawnym mężem. W trakcie pobierania zasiłku Pani X złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne. Burmistrz gminy wydał decyzję odmowną i od tej decyzji wnioskodawczyni odwołała się.

SKO uchyliło decyzję i przekazało do ponownego rozpatrzenia, uzasadniając wyrokami sądu, z których wynika, że wnioskodawca może wnioskować o świadczenie pielęgnacyjne na osobę dorosłą, jeżeli niepełnosprawność wystąpiła po 21 roku życia.

Nadmienię, że przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych nie zmieniły się i stanowią, że jeżeli niepełnosprawność wystąpiła po 21 r. życia osoba może wystąpić o specjalny zasiłek opiekuńczy, a nie o świadczenie pielęgnacyjne. Sprawa jest pilna, ponieważ z uwagi na brak wprowadzenia do ustawy o świadczeniach rodzinnych przepisu Trybunału Konstytucyjnego, każdorazowo organ wyda decyzję odmowną dotyczącą świadczenia pielęgnacyjnego, natomiast zaproponuje ubieganie się o specjalny zasiłek opiekuńczy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX