Czy możliwe jest prowadzenie postępowania w sprawie naliczenia kary pieniężnej za zniszczenie drzewa, jeżeli nieruchomość, na której rosło, objęta była decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 9 marca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy możliwe jest prowadzenie postępowania w sprawie naliczenia administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzewa na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p., jeżeli nieruchomość, na której rosło to drzewo, w momencie jego zniszczenia objęta była decyzją ZRID?

Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych – dalej u.r.i.d.p. (ZRID), do usuwania drzew i krzewów znajdujących się na nieruchomościach objętych decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, z wyjątkiem drzew i krzewów usuwanych z nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, nie stosuje się przepisów o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na ich usunięcie oraz opłat z tym związanych. Sprawa wygląda tak: inwestor i zarazem posiadacz nieruchomości (gmina) w ramach pozwolenia (decyzji) ZRID prowadzi inwestycję polegającą na przebudowie już istniejącej drogi. W pasie tym rosły drzewa. Sporządzając dokumentację, gmina wykonała inwentaryzację zieleni i określiła drzewa do adaptacji. W dokumentacji tej wpisano ogólnie, że prace ziemne prowadzone w obrębie brył korzeniowych należy wykonać w sposób najmniej szkodzący drzewom. Wybrany wykonawca starał się, jak mógł (drzewa utrudniały znacząco prace i nie były to jakieś bardzo okazałe sztuki), ale zniszczył jedno z drzew przewidzianych do adaptacji. Gmina wystąpiła z wnioskiem o wszczęcie postępowania i naliczenie wykonawcy kary. I tu pytanie, jak na wstępie.

A może kwestię tę powinno się rozstrzygać wyłącznie na drodze postępowania cywilnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX